Skip to content
Home » Peilių sauga – kaip išvengti įpjovimų ir juos gydyti – kaip susmulkinti morką

Peilių sauga – kaip išvengti įpjovimų ir juos gydyti – kaip susmulkinti morką

Gerą peilį laikau viena svarbiausių virtuvės įrangos dalių. Nors bet koks aštrus įrankis gali būti pavojingas, jei jį tinkamai naudojate, per daug jaudintis nereikės.

Be akivaizdžių dalykų (nebėgiokite, nemeskite peilių ir nemojuokite jais), Štai mano 5 pagrindinės peilių saugos taisyklės:

1. Naudokite aštrų peilį

Tai šiek tiek prieštaringa, tačiau aštrus peilis yra saugesnis nei bukas. Taip yra todėl, kad kai naudojate buką peilį, už ašmenų turite įdėti daug daugiau jėgos. Dėl to greičiausiai prarasite jo kontrolę.

2. Visada atsiribokite nuo savęs

Nekiškite jokios kūno dalies į peilio kelią – tai geriausias būdas apsisaugoti nuo įsipjovimo. Yra keletas pažangių metodų, kurie pažeidžia šią taisyklę, tačiau prieš bandydami juos turite patogiai valdyti peilį.

3. Nupjaukite žemyn

Nemėginkite kovoti su gravitacija – dėl to bus sunkiau suvaldyti peilį. Kai kurie pažangesni būdai apima pjovimą į šoną, tačiau niekada neturėtumėte pjauti aukštyn.

4. Naudokite lygų paviršių

Pjaustydami ingredientus svarbu turėti stabilų, lygų pjaustymo paviršių. Pjaustymo lenta ar lėkštė gali padėti tai padaryti, bet taip pat įsitikinkite, kad jūsų stalas ar stalviršis stovi stabiliai, o ingredientai nenuriedės patys, kol rankoje laikysite peilį.

(Šis plokščias paviršius taip pat yra geriausia vieta nuleisti peilį, kai jo nenaudojate.)

5. Jei galite, atsistokite

Daugeliui žmonių saugiausia gaminti stovint. Taip yra todėl, kad jei ką nors numetate, daug lengviau ir greičiau atsitraukti, nei stumti kėdę atgal.

Jei jums sunku stovėti, rekomenduočiau naudoti kėdę su ratukais. Jei jūsų virtuvė jai pritaikyta, vežimėlis yra puikus, bet jei ne, galiu rekomenduoti biuro kėdę su ratukais. Jei gaminate sėdėdami, galbūt norėsite ant kelių pasidėti ką nors tvirto, pavyzdžiui, padėklą.

Šie penki patarimai turėtų padėti jums saugiai dirbti virtuvėje, tačiau net laikantis geriausios praktikos gali įvykti nelaimingi atsitikimai. Galite rasti puikių pirmosios pagalbos patarimų iš tokių organizacijų kaip Raudonasis kryžius (nuoroda) ir NHS (nuoroda), arba galite perskaityti apie pagrindinę pirmąją pagalbą, susijusią su įpjovimais ir įbrėžimais, kuriuos galite gauti nuo virtuvinių peilių.

Dauguma įpjovimų ir įbrėžimų yra tik nedideli, todėl galite juos gydyti namuose naudodami pagrindinį pirmosios pagalbos rinkinį.

Jei tai tik mažas, švarus pjūvis, tereikia žaizdą uždėti gipsu (tvarsčiu). Tai svarbu gaminant maistą, nes tai padeda apsaugoti gabalėlius ir maistą nuo užteršimo. Geriausia dėvėti vandeniui atsparų tinką, kuris yra kontrastingos spalvos nei ruošiamas maistas. Štai kodėl galite pamatyti virėjus, dėvinčius mėlynus tinkus, nors jei jums patinka smagių raštų tinkas, jie taip pat puikūs.

Jei nesate tikri, kad žaizda visiškai švari, prieš skalaudami švariu tekančiu vandeniu palaukite, kol ji nustos kraujuoti. Vėlgi, turėtumėte įsitikinti, kad jis uždengtas gipsu, kol sugis.

Jei ruošėte mėsą ar jūros gėrybes, galbūt norėsite naudoti švelnų antiseptiką ant pjūvio ir gipso. Antiseptikai gali padėti išvengti infekcijos, tačiau jie taip pat gali sulėtinti žaizdų gijimą, todėl turėsite patys nuspręsti, ar juos naudoti, ar ne. Įsitikinkite, kad maiste nėra antiseptikų – jie tinka tepti ant odos, bet ne valgyti.

Dažniausiai pjūvis pradeda gerėti po kelių dienų – būkite švarus ir sausas, kol gyja.

Jei nerimaujate, kad jūsų sužalojimas gali būti rimtesnis, pateikiame 5 klausimus, kuriuos turite užduoti sau:

1. Ar labai greitai kraujuoja?

Kuo greičiau išteka kraujas, tuo sunkesnis pjūvis. Jei kraujas pulsuoja ar trykšta, reikia kviesti greitąją pagalbą, nes atsitrenkėte į arteriją ir galite labai greitai netekti daug kraujo. (Jei laikysitės tinkamo peilio saugos reikalavimų, mažai tikėtina, kad taip nutiks, bet tikiu, kad esate pasiruošę.)

Norėdami sustabdyti kraujavimą, galite paspausti švaria šluoste ar tvarsčiu ir pabandyti pakelti žaizdą virš širdies (gali tekti atsigulti, kad tai padarytumėte saugiai).

2. Kiek laiko kraujuoja?

Net nedidelis įpjovimas gali būti rimtas, jei ilgai kraujuoja. Jei kraujavimas nesiliauja po 10 minučių (ypač jei spaudėte), geriausia eiti į A&E, nes gali prireikti siūlių.

3. Kokio dydžio pjūvis?

Didesni pjūviai gali labiau kraujuoti ir sustoti ilgiau nei maži, todėl gali būti daug sunkiau įsitikinti, kad jie yra švarūs. Medicininiu požiūriu pjūvis yra didelis, jei jis ilgesnis nei 5 cm (2 coliai) arba gilesnis nei 0,5 cm (¼ colio). Gilūs įpjovimai gali būti rimti, net jei jie nelabai skauda. Taip yra todėl, kad jūsų odoje yra daug nervų galūnėlių (tai rodo, kad skauda), tačiau tikrai svarbūs dalykai yra žemiau esančiuose sluoksniuose.

Jei nerimaujate dėl pjūvio dydžio, manote, kad žaizdoje gali būti ko nors, arba jei neturite pakankamai didelio gipso jai uždengti, geriausia kreiptis medicininės pagalbos.

4. Ar blogai jaučiatės?

Mes visi skirtingai reaguojame į susižalojimą, todėl svarbu žinoti, kokia yra jūsų įprasta reakcija. Jei pykina, svaigsta galva, nutirpstate ar alpstate, galite susižeisti labiau, nei manėte, arba jūsų žaizda gali būti užkrėsta. Abiem atvejais svarbu kreiptis medicininės pagalbos.

5. Ar tikėtina, kad jis užsikrėtęs?

Jei jūsų pjūvis nebuvo švarus, gilus, ilgas arba ant delno, turėtumėte stebėti, ar nėra infekcijos požymių. Jei jūsų pjūvis geltonas, oda aplink ją parausta arba pradeda skaudėti labiau, o ne pagerėja, ji gali būti užkrėsta. Infekcijos paprastai pasireiškia per kelias dienas, o jūsų organizmas pats gali kovoti su dauguma jų.

Jei infekcija pateko į jūsų kūną, galite pradėti blogai jaustis arba pakilti temperatūra. Tokiu atveju jums gali tekti kreiptis į gydytoją dėl gydymo.

Visi, prašome rūpintis virtuvėje ir rūpintis savimi!

Šis įrašas remiasi mano paties laboratorijos saugos mokymu ir pirmosios pagalbos teikimo patirtimi, taip pat toliau pateiktomis nuorodomis. Nors stengiuosi pateikti tikslią informaciją, nesu medicinos specialistas. Jei nerimaujate dėl savo sveikatos, kreipkitės į licencijuotą medicinos specialistą. :

https://www.nhs.uk/conditions/cuts-and-grazes/

https://www.nhs.uk/common-health-questions/accidents-first-aid-and-treatments/does-my-cut-need-stitches/

https://advancedtissue.com/2013/12/deep-wounds-basics/