Skip to content
Home » Maisto sauga – kaip apsisaugoti nuo apsinuodijimo maistu ir jį gydyti – kaip susmulkinti morką

Maisto sauga – kaip apsisaugoti nuo apsinuodijimo maistu ir jį gydyti – kaip susmulkinti morką

Maiste yra tiek daug puikių dalykų, bet, deja, maisto produktai taip pat gali pernešti mikrobus, kurie gali sugadinti mūsų maistą arba susargdinti. Sveikiems žmonėms reikia daug šių mikrobų, kad susirgtume, tačiau jie gali gana greitai augti. Vis dėlto galime daug padaryti, kad juos sustabdytume.

Be akivaizdžių dalykų (nevalgykite supuvusio maisto), Štai mano 5 pagrindinės maisto saugos taisyklės:

1. Laikykite savo įrankius, rankas ir virtuvę švarius

Svarbu užtikrinti, kad visi gaminant maistą naudojami daiktai būtų švarūs. Po naudojimo visa virtuvės įranga turi būti nuplaunama, ypač jei ji buvo naudojama žaliai mėsai ar žuviai. Stalviršius ir net viryklę taip pat reikia nuvalyti. Nereikia naudoti antibakterinių valymo priemonių; tinka tik karštas, muiluotas vanduo ir švari šluostė.

Jūsų rankos yra tokios pat svarbios, kad jos būtų švarios. Nuplaukite juos prieš gamindami ir palietus tokius daiktus kaip žalia mėsa, kiaušiniai, šiukšliadėžės ir gyvūnai. (Tačiau neturėtumėte plauti pačios mėsos, nes taip labiau tikėtina, kad bakterijos pasklistų, nei jų atsikratysite.)

2. Laikykite skirtingus maisto produktus atskirai

Įvairūs maisto produktai gali turėti įvairių rūšių mikrobus, todėl svarbu juos laikyti atskirai vienas nuo kito. Stenkitės atskirti gyvūninius produktus nuo daržovių, o pieno produktus – atskirai. Ypač svarbu valgyti paruoštus maisto produktus atokiai nuo maisto produktų, kuriuos vis dar reikia virti. Tiesą sakant, žalius maisto produktus geriausia laikyti apatinėje šaldytuvo lentynoje, nes kartais jie gali nutekėti ant kitų maisto produktų. Atidarytus paketus ir konteinerius būtinai užsandarinkite, o visus likučius laikykite sandariuose induose.

Kai ruošiate ingredientus maistui, vis tiek geriausia jų nemaišyti. Galbūt net norėsite turėti atskiras pjaustymo lentas mėsai ir jūros gėrybėms.

3. Gaminkite maistą iki galo

Maisto saugos požiūriu geriau, kad maistas būtų pervirtas nei per mažai. Yra keletas išimčių – nesmulkinti jautienos ir ėrienos gabalai, o daržovės, kurias galima valgyti ir žalias, ir termiškai apdorotas, tiks šiek tiek nepakepintos. Nebijokite perpjauti maisto produktų (ypač perdirbtos mėsos) per pusę, kad patikrintumėte, ar jie iškepę per vidurį.

Kita vertus, geriausia palikti daugumą ingredientų natūralios būklės, kol ketinate juos naudoti. Kai ką nors susmulkinsite, jis pradės greičiau gesti. Jei norite iš anksto paruošti ingredientus, turėsite atlikti papildomą veiksmą, pvz., blanširuoti arba užšaldyti, kad jie būtų tinkami naudoti.

4. Nepalikite maisto kambario temperatūroje

Maistas daug greičiau genda, kai yra šiltas, nes mikrobai gali augti greičiau. Būtinai laikykite šviežius ingredientus atšaldytus ir laikykite maisto produktus šaldiklyje, jei neketinate jų naudoti artimiausiomis dienomis.

Kai pagaminate maistą, svarbu jį suvalgyti arba atvėsinti, geriausia per 1–2 valandas po gaminimo. Tada galite pašildyti daugumą maisto produktų, jei tik juos pašildysite iki galo ir nepaliksite šiltoje aplinkoje. Keista, bet ypač svarbu tinkamai išvirti ir atvėsinti ryžius, o pašildyti tik vieną kartą.

5. Pasitikėk savo nosimi

Dauguma maisto produktų pradeda atrodyti ir kvepėti, kuo ilgiau juos laikote, ypač atšaldžius ar užšaldžius. Tačiau dauguma iš mūsų gali pasakyti, kai kažkas yra „išjungta“. Kai kurie geri rodikliai yra tai, jei maistas yra gleivingas arba rūgštus, jame yra dujų burbuliukų, kur anksčiau jų nebuvo, arba ant maisto matosi pelėsis.

Dauguma maisto produktų taip pat pateikiami su tinkamu vartoti ir (arba) tinkamumo vartoti terminu. Tinkamiausias iki datos yra maisto malonumo rodikliai, todėl galite saugiai valgyti maistą, kurio tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs. Tačiau tinkamumo vartoti terminai yra maisto saugos rodikliai, todėl atkreipkite į juos dėmesį.

Šie penki patarimai turėtų padėti apsaugoti jus ir jūsų maistą, o daugiau informacijos apie maisto saugą galite rasti tokiose organizacijose kaip Maisto standartų agentūra (nuoroda) ir NHS (nuoroda). Net ir laikantis geriausios praktikos namuose, sunku visiškai pašalinti apsinuodijimo maistu riziką. Taigi daugiau apie tai galite perskaityti žemiau.

Dauguma apsinuodijimo maistu atvejų yra tik nedideli. Jie gali būti nemalonūs, bet jūs galite juos gydyti namuose. (Tiesą sakant, geriau likti namuose, kad neperduotų mikrobų niekam kitam.)

Dažniausi apsinuodijimo maistu simptomai yra vėmimas ir viduriavimas. Geriausias gydymas abiem atvejais yra suteikti savo kūnui daug poilsio, kad jis pats galėtų kovoti su bet kokia infekcija.

Taip pat labai svarbu gerti daug vandens. Geriausia vengti gėrimų, kuriuose yra daug cukraus, tačiau jums gali būti naudingas izotoninis gėrimas. Tai gėrimas, kuriame yra maždaug toks pat cukraus ir druskų kiekis kaip ir jūsų kūno audiniuose, todėl jūsų organizmas gali lengviau jį apdoroti.

Isontoniniuose gėrimuose paprastai yra apie 1% druskos ir 6% cukraus. Nors jų galite nusipirkti, galite pasigaminti ir patys. Mano mėgstamiausia yra žiupsnelis druskos (maža krūvelė, mažesnio nei centimetro skersmens, arbatinio šaukštelio viduryje), sumaišyta su puse (500 ml) buteliuko vandens ir pusės vaisių sultimis. Taip pat galite pabandyti į litrą vandens įmaišyti 6 arbatinius šaukštelius cukraus ir pusę šaukštelio druskos.

Dažniausiai vėmimas palengvėja per porą dienų, o viduriavimas – per savaitę. Apsinuodijimas maistu retai būna rimtas, tačiau vis tiek yra pavojus, kad jį perduosite kitiems žmonėms, kol dvi dienas nejausite jokių simptomų. Būtinai laikykitės geros higienos ir (jei galite) nedirbkite ir nebūkite virtuvėje.

Visi, prašome rūpintis virtuvėje ir rūpintis savimi!

Šis įrašas remiasi mano paties laboratorijos saugos mokymu ir pirmosios pagalbos teikimo patirtimi, taip pat toliau pateiktomis nuorodomis. Nors stengiuosi pateikti tikslią informaciją, nesu medicinos specialistas. Jei nerimaujate dėl savo sveikatos, kreipkitės į licencijuotą medicinos specialistą. :

https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/10-ways-to-prevent-food-poisoning/

https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-prepare-and-cook-food-safely/

https://www.nhs.uk/common-health-questions/food-and-diet/can-reheating-rice-cause-food-poisoning/

https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-store-food-and-leftovers/

https://www.nhs.uk/conditions/food-poisoning/

https://www.nhs.uk/conditions/diarrhoea-and-vomiting/

https://www.nhs.uk/conditions/dehydration/

How to Make Your Own Isotonic Sports Drink

http://rehydrate.org/solutions/homemade.htm