Skip to content
Home » Karščio sauga – kaip išvengti nudegimų ir juos gydyti – kaip susmulkinti morką

Karščio sauga – kaip išvengti nudegimų ir juos gydyti – kaip susmulkinti morką

Kai gaminate maistą, susidursite su karšta temperatūra. Tai svarbu norint įsitikinti, kad jūsų gaminamas maistas yra tinkamas valgyti, bet kelia pavojų mums, virėjams. Tačiau, jei laikysitės kai kurių pagrindinių saugos nurodymų, per daug jaudintis nereikės.

Be akivaizdžių dalykų (nežaiskite su ugnimi ar karšta virykle), Štai mano 5 pagrindinės šilumos saugos taisyklės:

1. Atkreipkite dėmesį į savo gaminimą

Neatsargumas virtuvėje gali sukelti nudegimus ir net gaisrą. Kai gaminate maistą, geriausia nepalikti jo be priežiūros, ypač jei jis yra ant kaitlentės arba ant stiprios ugnies. Kai kuriuos lėto gaminimo būdus galima palikti trumpam, tačiau būtinai nustatykite laikmatį ir kaskart jį patikrinkite.

2. Būkite kantrūs

Geriausia pradėti nuo lėtesnių gaminimo būdų; jie užtrunka ilgiau, nes naudoja žemesnę temperatūrą, todėl yra saugesni. Nemėginkite tiesiog peršokti į kažką panašaus į troškinimą – tai beveik pavojingiausias maisto gaminimo būdas.

Taip pat atminkite, kad orkaitės ir keptuvės užtruks šiek tiek laiko, kol pasieks reikiamą temperatūrą. Būkite kantrūs, o ne kaitinkite iki galo – geriau, kad vakarienė šiek tiek pavėluotų, nei kad ji būtų apdegusi. Jei jūsų keptuvė šiek tiek įkaista, manau, kad geriausias būdas ją atvėsinti yra aplieti išorę šaltu vandeniu – dažniausiai tai geriausia vieta yra kriauklė. Įpylus vandens į vidų galite sugadinti maistą, o jei jame yra aliejaus, jis šnypš ir siaubingai į jus spjaudys.

3. Žinokite, kaip įvairios medžiagos reaguoja į šilumą

Šilumos laidininkai, tokie kaip metalas, labai lengvai įkaista ir gali lengvai perduoti šilumą jums, tačiau jie taip pat greitai atvėsta. Šilumos izoliatoriai, tokie kaip plastikas, audinys ir stiklas, įkaista daug ilgiau, bet taip pat ilgiau atvėsta nei laidininkai.

Degios medžiagos, pvz., audinys, popierius, plaukai, aliejus ir kai kurie plastikai, gali užsidegti, jei veikiami per daug šilumos arba (jei turite dujinę viryklę) atvira liepsna. Įsitikinkite, kad visi plaukai ir drabužiai yra surišti, o rankšluosčius, orkaitės pirštines ir pakavimo medžiagas laikykite toliau nuo viryklės. Stenkitės nenaudoti daug aliejaus ir niekada nemaišykite karšto aliejaus ir vandens.

4. Atkreipkite dėmesį į šilumos šaltinius jūsų virtuvėje

Žinoma, kaitlentės žiedai ir orkaitės vidus įkais, tačiau gali įkaisti ir aplink juos esančios vietos. Visos keptuvės, kuriose gaminote maistą, gali išlikti karštos stebėtinai ilgai, o elektriniai prietaisai, tokie kaip virduliai ir skrudintuvai, taip pat įkais. Po naudojimo būtinai išjunkite viryklę ir elektrą ir būkite ypač atsargūs, jei virtuvėje naudojatės ne tik jūs.

Jei nesate tikri, ar kažkas karšta, pabandykite pajusti aplink jį esantį orą, kad pamatytumėte, ar jis karštas. Niekada nelieskite delnu ko nors, kas gali būti karšta – tai gali sukelti jūsų sukibimo refleksą. Vietoj to galite naudoti pačius pirštų galiukus arba plaštakos nugarą. Pravartu pasinaudoti ir kitais pojūčiais – jei girdite šnypščiantį garsą, matote garą ar dūmus arba jei kažkas kvepia karštai, tai tikriausiai per karšta liesti.

5. Būkite pasiruošę

Nors tikiuosi, kad nė vienam iš jūsų neteks susidurti, virtuvėje kyla gaisro pavojus. Įsitikinkite, kad jūsų dūmų signalizatoriai gerai veikia (daugiau informacijos čia), ir turėkite planą, jei kas nors nutiktų (nuoroda).

Taip pat galite apsvarstyti galimybę investuoti į saugos įrangą, pvz., gesintuvą ar gesinimo antklodę (daugiau informacijos rasite čia). Nebijokite skambinti greitosios pagalbos tarnyboms ir visada vertinkite savo saugumą, o ne daiktus.

Šie penki patarimai turėtų padėti jums saugiai dirbti virtuvėje, tačiau net laikantis geriausios praktikos gali įvykti nelaimingi atsitikimai. Galite rasti puikių pirmosios pagalbos patarimų iš tokių organizacijų kaip Raudonasis Kryžius (nuoroda) ir NHS (nuoroda), arba galite perskaityti apie pagrindinę pirmosios pagalbos teikimą dėl nudegimų, kuriuos galite gauti virtuvėje.

Dauguma nudegimų yra nedideli, todėl juos galite lengvai gydyti namuose.

Kai tik išjungsite šilumą, pirmiausia turite pabandyti jį atvėsinti. Geriausias būdas tai padaryti yra švarus, lėtai tekantis vanduo, pavyzdžiui, iš čiaupo ar dušo. Geriausia nenaudoti ledo tiesiai ant odos ir pabandykite įsitikinti, kad tai tik vieta aplink nudegimą, kurią vėsinate. Prieš darydami ką nors kita, turėtumėte skirti bent 10 minučių nudegimui atvėsinti.

Kyla pagunda tepti nudegusią vietą kremu, kad pabandytumėte jį nuraminti, tačiau tai iš tikrųjų daro daugiau žalos nei naudos. Taip pat galite uždengti žaizdą, kad ji būtų švari, tačiau bet koks audinys ar tinkas gali prilipti prie nudegimo ir jį pabloginti. Nudegimui pridengti geriausia naudoti švarią plėvelę, nors gydytojai gali paskirti specialių tipų pleistrų nuo nudegimų.

Jei nerimaujate, kad jūsų nudegimas gali būti rimtesnis, pateikiame 5 klausimus, kuriuos turite užduoti sau:

1. Kas sukėlė nudegimą?

Jei nudegimą sukėlė kažkas elektros ar stiprios cheminės medžiagos, jums reikės medicininės pagalbos. Tačiau dažniausiai virtuvėje susiduriate su paprastais nudegimais, kuriuos sukelia karštas vanduo ar virimo įranga

2. Ar ant degimo vietos yra kas nors?

Jei ant nudegimo vietos (ar net joje) kažkas įstrigo, nebandykite patys to pašalinti. Turite kreiptis medicininės pagalbos, kitaip galite padaryti daugiau žalos.

3. Kokio dydžio nudegimas?

Bet kokius nudegimus, didesnius nei sužeisto žmogaus ranka, turi patikrinti gydytojas. Atminkite, kad kiekvieno žmogaus rankos yra skirtingo dydžio, todėl būkite ypač atsargūs gydydami mažus vaikus ir kūdikius.

4. Kur yra nudegimas?

Nudegimai virtuvėje dažniausiai pažeidžia jūsų rankas, tačiau vis tiek kyla pavojus likusiai kūno daliai. Jei nudegėte jautrioje vietoje (pvz., veidas ar tarpkojo), galbūt norėsite, kad jį patikrintų gydytojas.

5. Ar ant odos yra pūslių arba juodos ar baltos spalvos?

Tai yra požymiai, kad nudegimas yra rimtesnis. Gali būti, kad jis prasiskverbė per viršutinį jūsų odos sluoksnį, todėl gali neskaudėti tiek, kiek negilus nudegimas, tačiau tam tikrai reikia medicininės pagalbos.

Visi, prašome rūpintis virtuvėje ir rūpintis savimi!

Šis įrašas remiasi mano paties laboratorijos saugos mokymu ir pirmosios pagalbos teikimo patirtimi, taip pat toliau pateiktomis nuorodomis. Nors stengiuosi pateikti tikslią informaciją, nesu medicinos specialistas. Jei nerimaujate dėl savo sveikatos, kreipkitės į licencijuotą medicinos specialistą. :

Chip Pan Safety

https://www.nhs.uk/conditions/burns-and-scalds/

https://www.redcross.org.uk/first-aid/learn-first-aid/burns

https://advancedtissue.com/2013/12/top-types-burn-wounds-care/